Kyslíkovým koncentrátorom (oxygenátorom) sme sa na našom blogu už venovali v samostatnom článku, kde sme si povedali viac o tom, ako toto zariadenie funguje a pre koho je vhodné.

Ak uvažujete nad kúpou vlastného kyslíkového koncentrátora, môže byť občas zložité sa v ponuke zorientovať a zvoliť si taký model, ktorý splní vaše očakávania.

Aké typy koncentrátorov máte na výber a s čím všetkým by ste mali rátať, ak chcete, aby sa vám vaša investícia vyplatila?

Druhy kyslíkových koncentrátorov

Kyslíkové koncentrátory môžeme rozdeliť na dve hlavné kategórie:

Stacionárne koncentrátory

Ide o tradičné modely väčších rozmerov, vhodné do takmer každej domácnosti, kde predpokladáte, že koncentrátor nebudete často presúvať.

Aj keď sú tieto prístroje väčšinou vybavené kolieskami na ich jednoduchšie presúvanie po miestnosti, môžu dosahovať hmotnosť nad 20 kg, takže nie sú vhodné na časté prenášanie napríklad po schodoch.

V porovnaní s mobilnými koncentrátormi sú zvyčajne o niečo hlučnejšie, no ponúkajú širší výber a množstvo nastavení od prietoku kyslíka až po diaľkové ovládanie.

V našej ponuke nájdete tiež zariadenia vhodné na nepretržitú prevádzku, ako napríklad extra tichý DeVilbiss Compact 525KS alebo jeho výkonnejší súrodenec DeVilbiss Compact 1025KS s prietokom až 10 litrov za minútu.

Prenosné koncentrátory

Často cestujete alebo len jednoducho nechcete byť obmedzovaní a radi by ste si dopriali pravidelnú dávku kyslíka aj na záhrade, chalupe, v práci či na návšteve u rodiny? V tom prípade určite siahnite po niektorom z našich mobilných kyslíkových koncentrátorov, s ktorým zažijete skutočnú slobodu a osviežujúci kyslík kdekoľvek sa práve nachádzate.

V ponuke máme aj extrémne ľahké zariadenia, ako napríklad PHILIPS Respironics Simplygo Mini, ktorý je najmenším a najľahším prenosným koncentrátorom na svete a vďaka schváleniu od FAA ho môžete prepravovať aj v lietadle.

Prenosné kyslíkové koncentrátory sú zvyčajne tichšie ako stacionárne a na jedno nabitie vydržia od 5 do 9 hodín. Najväčšou nevýhodou je zvyčajne ich vyššia cena.

Dôležité parametre a doplnkové funkcie

Keď už máte jasno v tom, či potrebujete stacionárny alebo prenosný kyslíkový koncentrátor, je potrebné rozhodnúť sa pre niektorú z použitých technológii, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Niektoré koncentrátory ponúkajú len jednu z nich a iné umožňujú výber medzi viacerými možnosťami.

Spôsob inhalácie

Vdychovať koncentrovaný kyslík môžete pomocou masky na tvár, nosovej kanyly alebo prostredníctvom voľného rozprašovania do okolia. Každý zo spôsobov má svoje výhody aj nevýhody a ak napríklad plánujete koncentrátor používať vonku, voľné rozprašovanie si v takomto prostredí nedokáže splniť svoj účel. Niektoré z prístrojov v našej ponuke dokážu plniť aj úlohu inhalátora a rozprašovača zároveň, ako napríklad koncentrátor 8F – 5AW od značky YUWELL.

Čistota kyslíka

Väčšina koncentrátorov ponúka koncentrácie medzi 87 až 96%, pričom tieto hodnoty sú závislé od nastavenia prietoku kyslíka, pretože pri vyšších prietokoch je koncentrácia kyslíka nižšia. Ak hľadáte zariadenie schopné generovať extra čistý kyslík, siahnite po Respironics EverFlo s čistotou 96% pri prietoku 0,5 – 5 litrov za minútu, ktorý bol v nezávislom teste spoločnosti HME Home Medical Equipment vyhlásený za najlepší kyslíkový koncentrátor.

Doba používania

S dĺžkou používania kyslíkového koncentrátora úzko súvisí prietok kyslíka a ide o jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý by mal ovplyvňovať výber vášho koncentrátora. Väčšina zariadení disponuje schopnosť regulovať prietok kyslíka až do 5 litrov za minútu, čo je vhodné najmä ak potrebujete koncentrátor používať dlhodobo.

Pri takto vysokom prietoku však u väčšiny prístrojov dosiahnete nižšiu koncentráciu kyslíka, ktorá vám pri dlhodobom inhalovaní nebude postačovať. Ak však plánujete využívať koncentrátor len pár hodín denne, vystačíte si aj s lacnejším prístrojom ponúkajúcim nižšie hodnoty prietoku.

Ďalšie funkcie

Množstvo koncentrátorov v našej ponuke obsahuje doplnkové funkcie, ktoré využijete pri svojej každodennej oxynoterapii, ako napríklad:

  • Vstavaný pulzný oxymeter pre meranie kyslíka v krvi
  • Alarm pre upozornenie na problémy s tlakom alebo nízky prietok kyslíka
  • Tepelný výmenník pre ohrievanie vzduchu na prirodzenú teplotu
  • Počítadlo celkovej doby prevádzky

Ako sa starať o kyslíkový koncentrátor?

Kyslíkové koncentrátory sú užitočné a dômyselné zariadenia, ktoré vám môžu zmeniť život. Aby vám prístroj vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať pravidelnú údržbu.

Medzi najdôležitejšiu starostlivosť patrí:

  • Pravidelná výmena vzduchových filtrov podľa inštrukcii výrobcu
  • Umývanie a vysávanie filtrov aspoň raz za mesiac
  • Každodenná výmena vody v zvlhčovači
  • Čistenie zásobníka na vodu a gumenej zátky aspoň raz za týždeň
  • Uskladňovanie koncentrátora mimo priameho slnečného žiarenia

Pri vyberaní koncentrátora sa tiež vopred presvedčte o dostupnosti náhradných dielov.

Prenájom kyslíkových koncentrátorov

Oslovila vás oxynoterapia, no váhate, či sa vám investícia do vlastného koncentrátora vyplatí? Využite možnosť prenájmu špičkových koncentrátorov už za 5 eur na deň a presvedčte sa o účinkoch čistého kyslíka na vlastných pľúcach.