Ľudské telo je komplikovaný systém, ktorý dokáže efektívne fungovať iba vtedy, keď sú všetky jeho časti vo vzájomnom súlade. Nie je preto jednoduché označiť niektoré oblasti na našom tele za viac dôležité ako tie ostatné, no predsa existujú orgány a funkcie, ktoré aj pri najmenších problémoch dokážu spôsobiť veľké problémy.

Jednými z nich sú tiež naše nohy, ktoré každý deň nesú hmotnosť celého tela a považujeme ich za takú samozrejmosť, že sa nad nimi bežne ani nepozastavíme. Ak však prestanú plniť svoju úlohu na 100%, môže to mať na kvalitu nášho života katastrofálne dopady.

Vstávanie, sadanie si aj obyčajná chôdza sa v niektorých prípadoch môžu stať skutočnou výzvou a urobiť aj s inak zdravého človeka niekoho, kto je odkázaný na pomoc ostatných.

V podobných situáciách dokáže život výrazne uľahčiť kvalitné chodítko. Pre koho je vhodné a na čo by ste si mali pri jeho výbere dávať pozor?

 

Kedy premýšľať nad kúpou chodítka?

Chodítko je jednoduché, no dômyselne skonštruované zariadenie, ktoré svojmu užívateľovi poskytuje oporu najmä pri chôdzi a vstávaní. Je obľúbenou zdravotníckou pomôckou najmä u pacientov, ktorí sú po úraze či operácii v procese rehabilitácie, prípadne u starších ľudí so zníženou pohyblivosťou.

Dobré chodítko dokáže svojmu užívateľovi vrátiť stratenú istotu pri pohybe, čím výrazne znižuje riziko pádu a ďalších zranení.

 

Typy chodítok

Pri výbere chodítka je potrebné najskôr zamyslieť sa nad tým, v akých situáciách a ako intenzívne sa bude používať.

Chodítka delíme na dva základné typy:

 

Statické chodítka

Základný typ chodítok bez koliesok, ktoré sa hodia najmä na krátke vzdialenosti a občasné používanie (napríklad k lekárovi, do obchodu a pod.). Prezývajú sa tiež „krokové“ a medzi ich najväčšie výhody patrí nízka hmotnosť, priaznivá cena a skladnosť.

Ich používanie je založené na jednoduchom princípe – pri chôdzi sa striedavo posúva ľavá aj pravá strana chodítka, takže ich obsluhu zvládne po chvíľke tréningu skutočne každý.

Väčšina statických chodítok sa dá jednoduchým pohybom zložiť, čo uľahčuje ich prepravu napríklad v aute alebo prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy.

 

Mobilné chodítka

Na rozdiel od statických sú vybavené dvomi, tromi alebo štyrmi kolieskami. Ich používanie je pohodlnejšie ako u statických chodítok, sú preto vhodné aj na každodenné používanie. Mobilné chodítka s kolieskami sú zvyčajne vybavené dvomi brzdami:

  • Na ľahké brzdenie počas chôdze
  • Na znehybnenie koliesok počas sadania alebo vstávania

 

Pri mobilných chodítkach platí jednoduchá rovnica – čím viac koliesok, tým ľahšie sa chodítko používa.

Chodítka s dvomi kolieskami - sú dobrým kompromisom medzi statickými a mobilnými chodítkami. Umožňujú ľahšiu chôdzu ako krokové chodítka, no zároveň pri vstávaní poskytujú stabilnejšiu oporu ako verzie s viac kolieskami. Sú vhodné na kratšie vzdialenosti po domácnosti alebo na záhrade.

Chodítka so štyrmi kolieskami – tento typ chodítok má najväčšiu hmotnosť a nie je preto vhodný na časté prenášanie, zároveň sa však najľahšie používa. Je tak ideálnym riešením pre ľudí, ktorí sú na chodítko odkázaní dlhodobo a kamkoľvek idú.

Niektoré modely navyše obsahujú praktický odkladací priestor na uloženie nákupu, mobilného telefónu, prípadne ďalších osobných vecí.

 

Na čo si dať pozor pri kúpe?

Okrem správneho typu chodítka by ste pri samotnej kúpe mali tiež prihliadať na pohodlie, ktoré vám materiály použité pri výrobe môžu poskytnúť. Pri chodítkach určených k občasnej návšteve lekára si vystačíte aj s jednoduchými plastovými alebo gumenými madlami, ktoré poskytujú bezpečný úchop bez rizika šmyku, no nie sú také pohodlné.

Ak plánujete chodítko používať častejšie, oceníte modely s mäkkými lakťovými opierkami, ktoré vám pomôžu lepšie rozložiť telesnú hmotnosť.

Objednajte si kvalitné chodítko ešte dnes a zažite opäť radosť zo slobodného pohybu.