Letné horúčavy sú tu a spolu s nimi aj obdobie, keď väčšina z nás vymenila topánky za ľahké šľapky či sandále. Niektorým z nás však rozpaky zo vzhľadu našich nôh nedovoľujú chodiť naboso a čeliť zvedavým pohľadom na kúpalisku alebo na pláži.

Medzi najčastejšie problémy, ktoré nám bránia užívať si voľnosť z mokrého piesku medzi prstami a kvôli ktorým svoje chodidlá často pred druhými skrývame, patrí vybočený palec na nohe (odborne Hallux Valgus).

Ako táto deformácia vzniká a čo môžeme urobiť preto, aby sme sa za naše nohy viac nemuseli hanbiť?
 

Takmer výlučne ženský problém

Vybočený palec na nohe patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia súvisiace s deformáciou chodidiel, spolu s plochými nohy či zníženou klenbou.

Okrem toho, že ide o estetickú vadu, spôsobuje Hallux Valgus aj záchvaty silnej bolesti, ktoré sa bez liečby postupne zhoršujú až do takého štádia, že pacient má problémy s chôdzou.

Deformácia palca vzniká tlakom spôsobeným nevhodnou obuvou, no predpokladá sa, že najväčšiu úlohu zohrávajú gény a ak sa už predtým vyskytlo vo vašej rodinne, máte väčšiu šancu, že postihne aj vás.
Viac ako 85% všetkých pacientov trpiacich na Hallux Valgus sú ženy nad 40 rokov, čo je spôsobené najmä voľnejším tkanivom v porovnaní s mužmi, u ktorých sa toto ochorenie vyskytuje zvyčajne až vo vyššom veku. U detí sa Hallux Valgus môže vyskytnúť počas puberty.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria:

  • Chôdza na vysokých opätkoch

  • Časté nosenie úzkych ponožiek alebo pančúch

  • Malá alebo úzka obuv

  • Dlhodobé státie alebo iné preťažovanie nôh

  • Ochorenia ako dna, artritída, detská obrna

  • Zlomeniny, poškodenie kĺbov, nervov a iné úrazy nôh

 

Prejavy a priebeh Hallux Valgus

V počiatočnom štádiu ochorenia nie je jednoduché všimnúť si, že sa s našimi chodidlami niečo deje. Zakrivenie sa prejaví až neskôr a zvýšenú citlivosť alebo občasnú bolesť si môžeme ľahko zameniť s bežnými prejavmi dlhého státia alebo chôdze.

Príznaky sa delia podľa štádia ochorenia na:

  • Ľahké – problémy pri obúvaní, bolesť po dlhodobej záťaži nôh

  • Mierne – opuch kĺbu palca, začervenanie a bolesť, problémy s ohýbaním palca

  • Ťažké – trvalá bolesť aj po vyzutí, skríženie palca s vedľajším prsom, vznik mozoľov

 

Diagnostika a liečba

Ak pociťujete niektoré z príznakov začínajúceho Hallux Valgus, je dôležité čo najskôr absolvovať lekárske vyšetrenie a röntgen. Čím skôr sa ochorenie začne liečiť, tým jednoduchšia terapia stačí na jeho zvládnutie.
V pokročilom štádiu je často nevyhnutný operačný zákrok, no pri ľahších stavoch môže priebeh ochorenia zvrátiť špeciálna bandáž, ktorá obopína a chráni palec pred odieraním, prípadne gélový korektor fixujúci prst v správnej pozícii.

Ako účinná prevencia pred vznikom Hallux Valgus je tiež nosenie ortopedických vložiek do topánok alebo ortopedickej obuvi, precvičovanie svalov na nohách a masáž chodidiel.

Vyskúšajte niektorý z produktov v našej ponuke a ušetrite si kopec bolesti.