Kto z nás by netúžil po žiarivom úsmeve ako z Hollywoodu? Nič tak nezvyšuje sebavedomie ako rovné a biele zuby, ktorými môžeme oslniť napríklad na rande či pracovnom pohovore. Na druhej strane sú zuby častou príčinou trápenia a len málo z nás má svoj chrup v takom stave, ako by sme si želali.

Veľakrát sa vyhovárame na zlú genetiku a pri každej návšteve zubára nás zalieva studený pot hneď dvakrát – najskôr v čakárni a druhý raz pri otváraní peňaženky.

Dobrou správou je, že ak túžite po krajšom úsmeve, nemusíte si hneď brať druhú hypotéku. Vďaka moderným výskumom sú dnes na trhu dostupné metódy, ako si zuby vybieliť doma za pár korún.

Aj tu by ste však mali pamätať na rôzne úskalia.

 

Čo spôsobuje žlté zuby?

Aj keď by sme všetci chceli prirodzene biele zuby, príroda nie je fér. Niekto má od narodenia belšie zuby bez toho, aby sa o ne nejako zvlášť staral, zatiaľ čo ostatní musia pre rovnaký výsledok vynaložiť oveľa viac úsilia.

Často sa za touto zdanlivou nespravodlivosťou skrývajú nenápadné rozdiely v životnom štýle. Zuby žltnú vekom a okrem fajčenia ich odtieň výrazne ovplyvňuje aj časté pitie kávy, čaju či červeného vína.

S farbou zubov úzko súvisí aj ich zdravie, pretože na zubný kameň a povlak sa zachytáva oveľa viac farebných pigmentov ako na vyčistenú zubnú sklovinu. Ak teda chceme biely chrup, nezaobídeme sa bez správnej starostlivosti o zuby, vrátane úpravy našich stravovacích návykov.

 

Všetko začína na tanieri

Mnoho ľudí si myslí, že kazenie zubov spôsobuje cukor, no je to iba čiastočná pravda. Aj keď je cukor hlavnou výživou pre baktérie v ústach, ktoré sú hlavným vinníkom pri vzniku zubného kameňa, najviac škody spôsobujú kyslé jedlá.

Práve kyslosť potravín mení pH v našich ústach, čo umožňuje baktériám rýchlejšie sa množiť a oslabuje zubnú sklovinu, ktorá sa stáva náchylnejšou na poškodenie. Samozrejme, neznamená to, že sa musíte vzdať svojich obľúbených jedál. Mali by ste však myslieť na to, že aspoň pol hodinu po nich by ste si nemali umývať zuby ani hrýzť niečo tvrdé, kým sa pH znovu nevyrovná na pôvodnú úroveň.

Veľké riziko predstavujú tiež sladkosti ako čokoláda, sladké nátierky a lízanky, ktoré sa nám lepia na zuby a predlžujú tak kontakt potraviny so zubnou sklovinou.

Ak chcete obmedziť cukor, myslite na to, že hnedý aj biely cukor sú pre zuby rovnako škodlivé a najmenším zlom sú alternatívy ako stévia, xylitol a fruktóza.

 

Ako často si umývať zuby?

Keď už vieme, že bez zdravých zubov je zbytočné snažiť sa o ich vybielenie, mali by sme povedať niečo viac o tom, ako sa o ne starať.

Ideálne by malo byť čistenie po každom jedle, no ruku na srdce – kto má na to čas? Umývať zuby by sme si však mali aspoň dvakrát denne, pričom najdôležitejšie je dodržiavať tento rituál pred spaním. Počas spánku sa nám netvorí toľko slín, ktoré fungujú ako prirodzená ochrana, a zubná sklovina je tak náchylnejšia na poškodenie.

Počas dňa je vhodné si po jedle aspoň vypláchnuť ústa čistou vodou alebo si dať žuvačku bez cukru, ktorá zvyšky jedla čiastočne pomôže odstrániť.

 

Umývanie zubov nie je veda

Umývanie zubov patrí medzi činnosti, ktoré robíme všetci, no len málokto poriadne. Zabudnite na pravidlo, že by ste si mali zuby umývať aspoň tri minúty. Pokiaľ to robíte zle, môžete stáť pred umývadlom pokojne aj pol hodinu.

Pre správne umývanie zubov stačí, ak budete mať na pamäti pár jednoduchých pravidiel:

Na výbere kefky záleží

Regály obchodov sú plné zubných kefiek tých najrozmanitejších tvarov a farieb, ktoré možno vyzerajú štýlovo, no môžu vám skôr uškodiť ako pomôcť. Vyhnite sa kefkám s tvrdými a riedkymi štetinami, ktoré dráždia ďasná, a siahnite po mäkkých až stredne tvrdých kefkách s malou hlavičkou, vďaka ktorej sa dostanete aj na horšie prístupné miesta.

Neponáhľajte sa

Na umývanie zubov by ste si mali vyhradiť dostatok času, aby ste si boli istí, že ste nevynechali žiadne miesto. Kefkou robte pomalé a krúživé pohyby, prípadne zuby stierajte smerom od ďasna, až kým nie sú úplne hladké.

Na zubnej paste až tak nezáleží

Pri umývaní zubov je podstatný mechanický pohyb kefky, ktorá odstraňuje povlak bez ohľadu na to, akú používate zubnú pastu. Keď už si nejakú kupujete, vyberte si pastu s obsahom fluoridu, ktorý je napriek rozšírenému mýtu v malých dávkach absolútne bezpečný a zabraňuje množeniu baktérii.

Iba s kefkou si nevystačíte

Ak si poctivo čistíte zuby a čudujete sa, prečo sa vám napriek tomu kazia, príčinou môžu byť miesta, ktoré na prvý pohľad nevidieť. Množstvo jedla sa zachytí medzi zubami, kam sa bez dentálnej nite alebo medzizubnej kefky nedostanete. Zabúdať by ste nemali ani na jazyk, kde sa drží najviac baktérii zodpovedných za zubný kaz.

 

Ako na biele a zdravé zuby?

V zubných ambulanciách zuby bielia najčastejšie pomocou peroxidu, ktorý však poškodzuje sklovinu a pri nesprávnej manipulácii môže spôsobiť dokonca odumretie zubnej drene. Okrem toho, že je takéto bielenie drahé, predstavuje tiež riziko poškodenia zubov a nie je vhodné pre každého.

Mnoho ľudí v snahe o belší chrup siaha po babských receptoch so sódou bikarbónou, citrónovou šťavou a ďalšími „zlepšovákmi“, ktoré však prinášajú chabé výsledky a môžu spôsobiť dokonca zápal ďasien.

Oveľa zdravším a pritom cenovo dostupným riešením je použitie overených prírodných prípravkov, ktoré zuby bielia a zároveň vyživujú bez použitia chemických prísad. Vašej pozornosti by nemal ujsť najmä prášok z aktívneho uhlia, ktorý podporuje zdravé pH v ústach a prináša rýchle výsledky, prípadne bieliaci gél bez peroxidu, ktorý môžete bez obáv používať v pohodlí domova.

 

Nie je to iba o kráse

Aj keď po zdravých a bielych zuboch väčšina z nás túži najmä pre ich očarujúci vzhľad, len málo ľudí si uvedomuje ich dopad na naše celkové zdravie. Keďže sú ústa priamym vstupom do tela, prebytok baktérii na zuboch môže spôsobovať množstvo zdravotných komplikácii od zápalových ochorení až po cukrovku či dokonca infarkt.

Baktérie zodpovedné za kazenie zubov môžu byť dokonca príčinou predčasného pôrodu a mali by sme robiť všetko preto, aby sme ich množeniu čo najviac zabránili.